NE Region BYC Qualifiers 18th March 2017 - Results

Track Image

Girls Foil Results

Final Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename 1 U12 Foil Girl Smith Ruby 2 U12 Foil Girl Smithies Gabrielle 3 U12 Foil Girl Conner Rebecca 1 U14 Foil Girl King Ruby 1 U16 Foil Girl McCallum Tegan 2 U16 Foil Girl Weeks Charity 3 U16 Foil Girl Aitchison Daisy 3 U16 Foil Girl Miller Tanziila BYE U18 Foil Girl Brown Maddieline

Boys Foil Results

Final Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename 1 U12 Foil Boy Geng Raymond 2 U12 Foil Boy Stephenson Dominic 1 U14 Foil Boy Smithies Nathaniel 2 U14 Foil Boy Prout Jackson 3 U14 Foil Boy Millward Matthew 3 U14 Foil Boy Tissington Isaac 5 U14 Foil Boy Chaplin Jamie 1 U16 Foil Boy Tate Liam 2 U16 Foil Boy Zhang Leo 3 U16 Foil Boy Magor Daniel 3 U16 Foil Boy Sefton Zack 5 U16 Foil Boy Scott Mitchell 6 U16 Foil Boy Barbour Spencer 7 U16 Foil Boy Fowler Dean 1 U18 Foil Boy Terrill James 2 U18 Foil Boy Calum McClelland 3 U18 Foil Boy Watson Sam 3 U18 Foil Boy Whitton Andrew BYE U18 Foil Boy Fenyk Anton

Girls Epee Results

BYC Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename 1 U12 Epee Girl Dalton Amelia 2 U12 Epee Girl Hegab Jodie 1 U14 Epee Girl Golden Eve 2 U14 Epee Girl Chennells Poppy 1 U16 Epee Girl Weeks Charity 2 U16 Epee Girl Robson Emilia 3 U16 Epee Girl Graham Megan 1 U18 Epee Girl Abel Sadie

Boys Epee Results

BYC Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename 1 U12 Epee Boy Aberdeen Toby 2 U12 Epee Boy Manuel Alfred 3 U12 Epee Boy Purves Liddelle Alexander 3 u12 Epee Boy Thompson Daniel 5 U12 Epee Boy Bell Alfie 6 U12 Epee Boy Scott Daniel 7 U12 Epee Boy Sisterson Alexander 1 U14 Epee Boy Purves Liddelle James 2 U14 Epee Boy Dalton Aidan 3 U14 Epee Boy Dawson Jonathan 3 U14 Epee Boy Perry Ryan 1 U16 Epee Boy May Oscar 2 U16 Epee Boy Atkinson Owen 3 U16 Epee Boy Caisley Archie 3 U16 Epee Boy May Toby 5 U16 Epee Boy Milburn Thomas 6 U16 Epee Boy Bramwell Connor 7 U16 Epee Boy Charlton Ross 1 U18 Epee Boy Dickinson Matthew 2 U18 Epee Boy Bell Jack 3 U18 Epee Boy Whitton Andrew 5 U18 Epee Boy Miller Haaruun

Sabre Results

Final Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename 1 U12 Sabre Boy Olver Ben 1 U18 Sabre Boy Clyde Max 2 U18 Sabre Boy Whitton Andrew

U10 BYC finals information http://www.britishfencing.com/events/british_youth_championships/

Equipment

  • In the U12 & U14 Competitions, the maximum blade sizes are: Foil - size 3, Epée - size 2 and Sabre – size 2.
  • In the U16 & U18 Foil Events size 5 blades will be used throughout, and lame bibs and mask wires will be required [British Fencing Kit Requirements]
  • In the U16 & U18 Sabre events, 800N gloves will be necessary at the finals event as per

BF rules – please see http://britishfencing.com/news/latest-news/?n=841

3 minute read

November 11, 2016