North East medals at the British Youth Championships!

Track Image

Last weekend (3rd-5th May) was the British Youth Championships taking place at Sheffield EIS, where the best fencers who qualified via the UK regions battle it out! The competition is set out in age groups and to qualify fencers have to finish in the top 4 of their regional event!

Four bronzes came home from the weekend by Amelia Hide and Maddy Whitfield in the U16 Girls Epee, Maddy Brown in the U14 Girls Foil, Maddy Whitfield again in the U16 Girls foil!

Last 8 places and qualification into next years competition. Toby May 6th U12 Boys Epee Harry Weeks 8th U16 Boys Foil Victoria Hide 8th U16 Girls Epee Kai Bulman 5th U16 Boys Epee Georgia Webb 5th U16 Girls Foil

Well done to all our qualifiers in achieving your Championship place and good luck next year!

Boy’s U12 Foil

   Name   First name   Club 
    SCOTT   Mitchell   EAST DURHAM 
    SHIELS   Matthew  ST MARYS     ERRINGTON   Peter   NEWCASTLE SCHOOL 
    MILBURN   Thomas PHOENIX 

Boy’s U14 Foil

    Name   First name   Club 
    ZHANG   Leo   LASZLOS FENCING 
   WHITTON   Andrew   PHOENIX      FENYK   Anton   LASZLOS FENCING   3   TATE   Liam   WASHINGTON   

Boy’s U16 Foil

    Name   First name   Club 
    BULMAN   Kai   LASZLOS FENCING 
    ENTESHANI   Ardeshir   LASZLOS FENCING      TERRILL   James   LASZLOS FENCING      WALLACE   Adam   PHEONIX 

Boy’s U18 Foil

    Name   First name   Club 
    SLEET   Alexander   NEWCASTLE FENCING      MYKOLA   Korolchuk   TEAM NEWCASTLE      AMBLEZ   Mauro   ST MARYS      HOPKINS   Oliver   ST MARYS 

Girl’s U12 Foil

    Name   First name   Club 
    WEEKS   Charity   LASZLOS FENCING      ROBSON   Emilia   TEAM NEWCASTLE      CORCORAN   Taylor   EMMANUEL COLLEGE      WAKEFIELD   Maisie   PHOENIX 

Girl’s U14 Foil

    Name   First name   Club 
    BROWN   Madeleine   LASZLOS FENCING      HUGHES   Pheobe   LASZLOS FENCING      ERRINGTON   Kay   NEWCASTLE CHURCH SCHOOL      MCCALLUM   Tegan   EAST DURHAM  QUALIFIER     LANGLEY   Philippa   MONKTON 

Girl’s U18 Foil

    Name   First name   Club 
    EDWARDS   Asha   LASZLOS FENCING      BARNARD   Lucy   NEWCASTLE FENCING CLUB      CHILTON   Sophie   SOUTH TYNESIDE 

Boys’s U12 Epee

    Name   First name   Club 
    DOUGAL   Conor TEAM NEWCASTLE     MAY   Toby TEAM NEWCASTLE     MAY   Oscar TEAM NEWCASTLE     CAISLEY   Archie TEAM NEWCASTLE

Boy’s U14 Epee

    Name   First name   Club 
    TALKS   Joshua   TEAM NEWCASTLE      BELL   Jack   TEAM NEWCASTLE      ATKINSON   Owen   EAST DURHAM      WELSH   Lewis   NEWCASTLE FENCING CLUB 

Girls’s U14 Epee

    Name   First name   Club      BROWN   Madeleine   LASZLOS FENCING      ABEL   Sadie   LASZLOS FENCING      DOUGALL   Kari   TEAM NEWCASTLE      MITCHELL   Georgina   SALLE URSA 

Girl’s U16 Epee

    Name   First name   Club 
    WEBB   Georgia  LASZLOS FENCING      HIDE   Victoria  TEAM NEWCASTLE      HIND   Ellie  TEAM NEWCASTLE      HIDE   Amelia  TEAM NEWCASTLE 

Boys U16 Sabre Club
Clyde Max STREET SWORDS

Girls U18 Girls Epee
Gilbert Keziah  TEAM NEWCASTLE 

Girls U16 Girls Foil
Webb Georgia LASZLOS FENCING QUALIFIER

Girls U18 Girls Sabre
Edwards Grace LASZLOS FENCING QUALIFIER

BYEs AUTO Entry
Whitfield Maddie Laszlos Fencing Dickinson Matthew Laszlos Fencing Weeks Harry Laszlos Fencing May Joseph Team Newcastle BYE

3 minute read

May 9, 2014